• Kalendář

Kalendář

‹  Únor 2019  ›

SoNe
123
PoÚtStČtSoNe
45678910
PoÚtStČtSoNe
11121314151617
PoÚtStČtSoNe
18192021222324
PoÚtStČt
25262728

25. února 2019 – 31. března 2019

Výstava Česká germanistika na pražské univerzitě v zrcadle dějin

Ústav germánských studií FF UK zve na výstavu, která představuje pražskou germanistiku na pozadí dějin tohoto vědního oboru s jeho proměnlivým osudem vzestupů a pádů od počátků výuky německého jazyka a literatury na pražské univerzitě až do současnosti, s důrazem na formování české germanistiky, jež patřila vždy ke stěžejním oblastem moderního humanistického bádání v českých zemích.


25. února 2019

Pietní akt k 50. výročí sebeupálení a smrti studenta Jana Zajíce

Univerzita Karlova si Vás dovoluje pozvat k účasti na pietním aktu k uctění památky 50. výročí sebeupálení a smrti studenta Jana Zajíce. Pietní akt se uskuteční v pondělí 25. února 2019 ve 12.30 hodin u pamětní desky věnované Janu Palachovi a Janu Zajícovi před budovou Národního muzea v Praze na Václavském náměstí, Praha 1.


25. února 2019

Klinická výživa a intenzivní metabolická péče

Nenechte si ujít příležitost seznámit se se současnými poznatky, trendy, kontroverzemi a doporučenými postupy v oboru, který integruje medicínu. II. interní klinika 3. LF UK a FNKV zve kolegy lékaře, vědecké pracovníky, studenty i ostatní zaměstnance naší lékařské fakulty na Syllabův večer České lékařské společnosti J. E. Purkyně


26. února 2019

Grémium spolků UK

Grémium spolků je neformální uskupení, které vzniklo pro zlepšení komunikace mezi jednotlivými spolky UK a Univerzitou. Jeho hlavní funkcí je sdělování a zasazení se o lepší informovanost a podporu fungování spolků UK.


26. února 2019

Přednáška Veroniky Pehe: Zlatá devadesátá? Paměť transformace z pohledu studentské generace roku 1989

Pracoviště oboru Historická sociologie na Fakultě humanitních studií UK srdečně zve na přednášky, které se pravidelně konají v rámci předmětu Historicko-sociologické konfrontace. První přednáška letního semestru s názvem „Zlatá devadesátá? Paměť transformace z pohledu studentské generace roku 1989“ se uskuteční v úterý 26. února 2019 v 17:00 v místnosti 2080 (Areál UK v Jinonicích) a přednese ji M.A. Veronika Pehe, Ph.D., z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.


26. února 2019

Pravidelný seminář Společnosti pro filosofickou antropologii (Holger Zaborowski)

FHS UK zve na pravidelné podvečerní semináře Společnosti pro filosofickou antropologii. Dalším hostem bude v úterý 26. února pro Holger Zaborowski. Přednáška s názvem „Going Beyond Oneself: The Revolution of Mercy“ se koná právě od 18:30 v Pražském kreativním centru (sál č. 219) a proběhne v anglickém jazyce.


28. února 2019

Křeslo pro Fausta

Jaká byla hudební publicistika na přelomu tisíciletí a jaká je nyní? Co vše může zažít člověk ve funkci osobního tajemníka prezidenta? Kdo chybí současné české politice víc - dobří fyzici, programátoři, novináři, hudebníci či prezidenti?


2. března 2019 – 3. března 2019

Instruktor lezení na umělých stěnách 2

Velmi intenzivní kurz objasňuje využití lezeckých aktivit ve volnočasových aktivitách, při školní tělesné výchově. Zdůrazňuje prvky bezpečnosti, poukazuje na stavbu lezeckých programů pro různé věkové kategorie a představuje široké možnosti využití lezení na umělých stěnách ve školní TV.


6. března 2019 – 17. března 2019

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět

Festival Jeden svět nabízí vyučujícím a studentům na FF UK možnost spolupráce na letošním ročníku. V přiloženém souboru naleznete seznam vybraných filmů s anotacemi, trailery a termíny projekcí seřazených podle pracovišť FF UK. Můžete se zúčastnit jako moderátoři či jako debatující v pofilmových diskuzích.


7. března 2019 – 8. září 2019

Fenomén Felkl - Proslulá továrna na výrobu glóbů

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy a Geografická sekce PřF UK pořádají výstavu u příležitosti 202. výročí narození a 132. výročí úmrtí Jana Felkla, zakladatele a majitele továrny na glóby v Roztokách u Prahy. Výstava proběhne mezi 7.3. - 8.9. 2019. Vernisáž 7.3. v 17.00.


8. března 2019

Reprezentační ples 3. lékařské fakulty 2019

Zveme Vás na 21. Reprezentační ples 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který se uskuteční v pátek 8. března 2019


12. března 2019

Přednáška prof. Jürgena Glausera: Incorporation and Excorporation of poetry and books

Pokládáte schopnost skládat básně za nehmotnou? Přijďte si poslechnout, jak Óðin získal pro lidi „medovinu básnictví“ a jak konkrétně byla vnímána ve staroseverské literatuře. Prof. Glauser z Univerzity v Curychu se ve svém příspěvku zaměří na srovnání toho, jak své básnické nadání získávali skaldové, tedy básníci starověkého Severu, s tím, jak se získávají rétorické schopnosti v latinském písemnictví.


12. března 2019

Přednáška Manochehra Dorraje: Global Power Transition. What Does the Future Hold

Pracoviště oboru Historická sociologie a Katedra studií občanské společnosti na Fakultě humanitních studií UK srdečně zve na přednášky, které se pravidelně konají v rámci předmětu Historicko-sociologické konfrontace.

Druhá přednáška letního semestru s názvem „Global Power Transition: What Does the Future Hold“ se uskuteční v úterý 12. března 2019 v 17:00 v místnosti 2080 (Areál UK v Jinonicích) a přednese ji prof. Manochehr Dorraj z Texas Christian University (USA).

Během přednášky, která proběhne v anglickém jazyce, budou diskutována témata jako vzestup Číny v globální politice, nárůst pravicového populismu v Evropě či například vliv Trumpovy zahraniční politiky.


12. března 2019

Pravidelný seminář Společnosti pro filosofickou antropologii (Josef Vojvodík)

Na podvečerních seminářích Společnosti pro filosofickou antropologii představujeme osobnosti současné české i světové filosofie. Naši hosté přednášejí o proměnách pojetí člověka, o filosofii v dnešní dějinné situaci, o filosofii jako problému myšlení. Zajímá nás, jaká je dnes filosofie člověka a čím je dnes filosofie člověku. Máte-li zájem připojit se k diskusi o konkrétních filosofických tématech, najdete nás každé druhé úterý od 18:30 v Pražské kreativní centrum, jen na skok od Orloje.


13. března 2019

Společný reprezentační ples FF UK a PedF UK 2019

Půlkulatiny letos oslaví ples Filozofické a Pedagogické fakulty UK, konkrétně 13. 3. 2019. Tentokráte se přeneseme do období baroka a na vlastní kůži pocítíme atmosféru nejprestižnější události té doby – Benátského karnevalu. Benátský ples se odehraje v Národním domě na Vinohradech. Chybět nebudou kapely, tanec a spousta vína. Pojďte se skrýt za záhadné masky a nechat se pohltit nezkrotným veselím s námi!


13. března 2019

Kariérní den PřF UK 2019 se blíží

Chcete si zmapovat své budoucí možnosti na trhu práce a již během studia se potkat s potenciálními zaměstnavateli? Sháníte stáž nebo zajímavou brigádu? Nebo již pracujete, ale poohlížíte se po nějaké změně? Právě pro vás pořádáme 13. března na Albertově Kariérní den.


13. března 2019

Místoprostorové středy: Zátiší a busta

Studenti Fakulty humanitních studií UK pravidelně organizují Místoprostorové středy. Jedná se o každotýdenní akce zaměřené na uměleckou tvorbu, které se konají v ateliéru Hyb4 (Hybernská 4, Praha 1). Další z Místoprostorových střed proběhne ve středu 13. března 2019 od 17:30. Bude zaměřena primárně na malbu zátiší a busty. Stojany je třeba rezervovat předem, přijít ale lze třeba jen se skicákem. Materiál bude k dispozici na místě (tužky, papír, barvy...).


19. března 2019

Přednáška prof. Krapfla: Local Histories of the Prague Spring and Its Aftermath

Pracoviště oboru Historická sociologie při Fakultě humanitních studií UK srdečně zve na přednášky, které se pravidelně konají v rámci předmětu Historicko-sociologické konfrontace.



20. března 2019

Místoprostorové středy: Figura

Studenti Fakulty humanitních studií UK pravidelně organizují Místoprostorové středy. Jedná se o každotýdenní akce zaměřené na uměleckou tvorbu, které se konají v ateliéru Hyb4. Další z Místoprostorových střed proběhne ve středu 20. března 2019 od 17:30. Bude zaměřena primárně na malbu figury. Stojany je třeba rezervovat předem, přijít ale lze třeba jen se skicákem. Materiál bude k dispozici na místě (tužky, papír, barvy...). Akce probíhá bez pedagogického vedení.


20. března 2019

Česko! A jak dál?


21. března 2019 – 7. července 2019

Soutěž IDEA při CERGE-EI pro studenty a nedávné absolventy VŠ

Think-tank IDEA vypisuje soutěž o podporu zpracování empirické studie dopadů veřejných politik v České republice (policy study). IDEA zpracování studie podpoří finančně, odborným dohledem a veřejným šířením. Východiskem může být již existující studentská práce nebo jiný vědecký výzkum....


22. března 2019 – 23. března 2019

Perverzita: dějiny, vnímání a přístupy

Studentská interdisciplinární konference k dějinám perverzity a perverzitě v dějinách. Pojem perverzita je pro nás znám jako označení chování, které společnost vnímá za odlišné a mimo přijatelné normy. Vnímání normality je však vždy vázané na dané historické období, sociální kontext a regionální odlišnosti. ...


22. března 2019 – 10. dubna 2019

Ten druhý život

Univerzita Karlova, Ministerstvo obrany ČR a Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha pořádají při příležitosti 20. výročí vstupu ČR do NATO výstavu fotografií z cyklu Ten druhý život a dalších exponátů z vojenských misí.


24. března 2019

Přednáška Conrada Fishera a Clinta Bird Hata: Šajeni v 21. století

Fakulta humanitních studií UK srdečně zve na přednášku Conrada Fishera a Clinta Bird Hata „Šajeni v 21. století - stýkání i potýkání z první ruky“, která se uskuteční 24. března 2019 od 14:00 na FHS UK (U Kříže 8, Praha 5) v místnosti 1036. Oba přednášející jsou příslušníci severoamerického národa Severních Šajenů. Jsou to rodilí mluvčí, znalci tradic i osobnosti svých komunit. Přednášku organizuje Indian Corral z. s. společně s Fakultou humanitních studií UK.


26. března 2019

Přednáška Veronky Szoke: In the beginning was the foot

Fakulta humanitních studií UK srdečně zve na přednášku, kterou pronese Veronka Szoke (University of Cagliari), „In the beginning was the foot“ s podtitulem „Following the footsteps of a Indoeuropean literary motif: recognition-episodes taken from the ancient Indian, Greek and Norse tradition“. Přednáška se uskuteční v úterý 26. 3. od 11:00 na FHS UK (U Kříže 8, Praha 5) v místnosti 2080 a zaměří se na motiv nohy v indické, řecké a staroseverské literární tradici


26. března 2019

Přednáška Tomáše Sniegoně: Vzpomínky šéfa KGB jako zdroj historie komunismu a studené války

Tomáš Sniegoň je historik a bývalý novinář, který pracuje na katedře evropských studií na univerzitě ve švédském Lundu. V 90. letech pořídil v rámci svých projektů zaměřených na historii 60. let 20. století rozhovory s desítkami někdejších prominentů komunistického režimu především z bývalého Československa a Sovětského svazu. ....


26. března 2019

Workshop: Čas a prostor jako rámce pro výzkum paměti a makrosociologickou analýzu

Workshop je věnován problematice, která má významné teoretické i metodologické aspekty. Čas a prostor vystupují jako významné dimenze v historicko-sociologickém výzkumu orientovaném na téma paměti a na makrosociologickou problematiku. Zvláštní důraz bude zaměřen na nejrůznější typologie a typy času a prostoru, které jsou – jako analytické nástroje – v historicko-sociologickém výzkumu aplikovány. Specifická pozornost bude věnována zkušenostem, které v této oblasti získali pracovníci Vídeňského institutu pro sociologii, a na možnost jejich implementace v českém prostředí.


26. března 2019

Čas a prostor jako rámce pro výzkum paměti a makrosociologickou analýzu

Fakulta humanitních studií UK, Pracoviště historické sociologie srdečně zvou na workshop „Čas a prostor jako rámce pro výzkum paměti a makrosociologickou analýzu“.


26. března 2019

Pravidelný seminář Společnosti pro filosofickou antropologii (Ondřej Váša)

Hostem smináře Společnosti pro filosofickou antropologii bude v úterý 26. března Ondřej Váša. Přijďte se podívat na přednášku s názvem „Druhá šance pro Lajku. Vzkříšení a přírodní teologie v kontextu současné astronautiky“


27. března 2019

Alice Jedličková: „Ma-ma-maminko-podívejte se, co mám!“ Zobrazení řeči a mysli postav v české próze kolem poloviny 19. století

Přes bohatství literatury o české próze 19. století v ní najdeme jen nemnoho příspěvků, které by se podrobně zabývaly narativními způsoby, ještě méně pak těch, které by je sledovaly soustavně. Přednáška vychází z projektu, který je věnován právě diachronii českého vyprávění. Soustředí se na období, v němž lze zvláště v zobrazení řeči postav pozorovat zřetelné proměny.


27. března 2019

MEDialogy

Třináctý z pravidelných dialogů o medicíně (nejen) s médii tentokrát na téma české porodnictví. Hovořit budou prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc., Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze, MUDr. Milena Dokoupilová, Nemocnice Hořovice, MUDr. Jana Šeblová, Ph.D., Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje a porodní asistentka Nika Daňková, Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze.


27. března 2019

Nejvyznamnější objevy mise Cassini

Na Katedru geofyziky MFF UK se v březnu vrací prof. Christophe Sotin. Uznávaný planetolog a řídicí pracovník kalifornské Jet Propulsion Laboratory představí českému publiku nejdůležitější objevy mise Cassini k Saturnu.


27. března 2019

Germany, the Still “Civilian” Power, and its Troubles

Hanns W. Maull is most well-known German expert on German foreign policy and international relations, who established the concept of Germany as a civilian power. He is currently a Senior Distinguished Fellow at the German Institute for International and Security Affairs (SWP) in Berlin.


27. března 2019

Místoprostorové středy: Zátiší a busta

Studenti Fakulty humanitních studií UK pravidelně organizují Místoprostorové středy. Jedná se o každotýdenní akce zaměřené na uměleckou tvorbu, které se konají v ateliéru Hyb4. Další z Místoprostorových střed proběhne ve středu 27. března 2019 od 17:30. Bude zaměřena primárně na malbu zátiší a busty. Stojany je třeba rezervovat předem, přijít ale lze třeba jen se skicákem. Materiál bude k dispozici na místě (tužky, papír, barvy...).


28. března 2019

Cyber dialogue 2019

Konference a navazující workshopy představí české i zahraniční projekty, které účinně bojují s šířením dezinformací a pomáhají v kultivaci debaty na internetu.

Potkají se studenti a další aktivní lidé se zájmem o téma s mediálními experty, datovými žurnalisty, zástupci platforem, reklamy a businessu.


28. března 2019

Křeslo pro Fausta

Jaké objevy na egyptology ještě čekají? V čem jsou egyptské starověké kultury inspirací současnému lidstvu?Jaký je život na nepřetržité cestě mezi Prahou a Káhirou?

Zajímají vás odpovědi na tyto otázky? Přijďte 28. března 2019 v 17.00 hodin do Fausťáku. Do pravidelného pořadu Křeslo pro Fausta tentokrát přijde přední český archeolog a egyptolog prof. PhDr. Miroslav Verner, DrSc.


29. března 2019 – 30. března 2019

Rehabilitace ruky - Základní kurz

Školitel: MUDr. Aleš Fibír, Ph.D., Mgr. Věra Jančíková, Ph.D., Ivana Krejčí, Mgr. Milada Kukačková, Mgr. Markéta Tošovská. Ruka je jedním z nejdůležitějších nástrojů, jímž člověk vstupuje do interakce s okolím. Proto i triáda funkce ruky - lokomoce – komunikace patří ke klíčovým oblastem zájmu a cílům léčebné rehabilitace.


3. dubna 2019

Tereza Klabíková Rábová: „Když blbě zadáš PUK, tak seš jantar“ aneb Ke specifikům vyjadřování v marketingové komunikaci

Projevům marketingové komunikace a public relations, které dnes zahrnují možná až překvapivě vysoký počet komunikátů, se ani při dobré vůli nelze nikterak vyhnout, i proto je třeba tyto mluvené i psané texty podrobovat odborným analýzám, a to z mnoha hledisek: od způsobů užití jednotlivých jazykových prostředků, studia morfologie, lexika (které je obzvláště nápadné) a typických syntaktických struktur po stylistická specifika těchto textů (jsme mj. svědky vzniku nových formátů, žánrových útvarů typu advertoriál, redakční článek apod.).


3. dubna 2019

Elektromobilem do vesmíru, do Česka až po slevě

Elektromobily mohou pomoci snížit emise skleníkových plynů, negativní dopady znečištění ovzduší a hluku, nebo závislost na dodávkách ropy, přispět k rozvoji tzv. "smart grid". Řada zemí proto motivuje spotřebitele k nákupu elektromobilů. Podíl elektromobilů na nově registrovaných osobních vozech je v Norsku 31 %, v Nizozemí 5,4 %, v dalších zemích EU kolem 2 %. V ČR tento tržní podíl zůstává pod 0,3 % a elektromobily představují pouze 0,03 % vozového parku.


4. dubna 2019

Slavnostní zasedání

Univerzita Karlova si Vás dovoluje pozvat na slavnostní zasedání pořádané u příležitosti 671. výročí svého založení.


5. dubna 2019

Škola jako místo setkávání

Dovolujeme si pozvat Vás na dvanáctý ročník odborné konference, pořádané Katedrou psychologie FF UK a časopisy Řízení školy a Školní poradenství v praxi:

Škola jako místo setkávání.


8. dubna 2019

Přípravné kurzy k výběrovým řízením do institucí EU

Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s francouzskou École Nationale d’Administration (ENA) uspořádá sérii přípravných kurzů v angličtině zaměřených na 1. kolo konkurzů EPSO do institucí EU.


9. dubna 2019

Přednáška Karla Černého: Iráčtí jezídé

Přednáška s názvem "Iráčtí jezídé" vychází z terénního výzkumu v severním Iráku (2016) a týká se komplexu motivací, které vedou irácké jezídy ke snahám odejít do Evropy. Na základě třiceti hloubkových rozhovorů s jezídskými uprchlíky (IDPs) žijícími v uprchlických táborech i mimo ně bylo identifikováno několik základních faktorů motivujících uprchlíky k odchodu do Evropy....


9. dubna 2019

Pravidelný seminář Společnosti pro filosofickou antropologii (Josef Kružík)

Společnost pro filosofickou antropologii i v dubnu pokračuje v pořádání pravidelných úterních seminářů konaných v Pražském kreativním centru jednou za čtrnáct dní od 18:30.

Prvním dubnovým hostem bude Mgr. Josef Kružík, Ph.D., který působí na Fakultě humanitních studií UK. Přednáška s názvem „Bohyně hledící upřeně k moři: Eleusínský motiv v Cantos E. Pounda“ se koná od 18:30 v Pražském kreativním centru v sále Minuta.


10. dubna 2019

Neil Bermel: Jazykový management a jazyková ideologie na českých hradech a zámcích

Památkové objekty ve správě Národního památkového ústavu se musí vypořádat nejen se zájmem domácího trhu, ale i se specifickými potřebami zahraničních návštěvníků, z nichž málokterý je vybaven znalostí češtiny. Na třech českých hradech a zámcích – Hrubém Rohozci, Grabštejně a Sychrově – jsme zmapovali, jak zde se zahraničními turisty komunikují: jaké informace jsou poskytovány v kterých jazycích, v jaké formě a jak na to turisté reagují.


10. dubna 2019

Místoprostorové středy: Busta

Studenti Fakulty humanitních studií UK pravidelně organizují Místoprostorové středy. Jedná se o každotýdenní akce zaměřené na uměleckou tvorbu, které se konají v ateliéru Hyb4 (Hybernská 4, Praha 1). Další z Místoprostorových střed proběhne 10. dubna 2019 od 17:30. Bude zaměřena primárně na malbu busty. Stojany je třeba rezervovat předem, přijít ale lze třeba jen se skicákem. Materiál bude k dispozici na místě (tužky, papír, barvy...).


11. dubna 2019

Festival humanity a solidarity #Bezzázemí

Letošním tématem festivalu, který se koná pravidelně od roku 2016, jsou mladí dospělí, kteří opouštějí dětské domovy, a nástrahy, se kterými se mimo zdi institucionální výchovy setkávají. Lidé, kteří vyrostli v dětských domovech, jsou bez sociálních vazeb, které běžně mladým lidem pomáhají s orientací ve světě. Ať už jde o bydlení, smlouvy, půjčky nebo třeba zaměstnání či milostné a jiné vztahy, tito lidé nemají žádnou záchranou síť, která by je v případě nezdaru podepřela. Jsou zkrátka zcela bez zázemí a na jeho budování jsou sami.


13. dubna 2019

Den celoživotního vzdělávání & Festival absolventů

PRO VEŘEJNOST / Představíme vám širokou nabídkou vzdělávacích programů pro veřejnost pořádaných Karlovou univerzitou. Jde o programy zájmové i profesní, programy pro lékaře, právníky, učitele i další profese, pro dospělé i děti, určené pro občany ČR i pro cizince. Seznámíme vás také se vzdělávacími, kulturními a společenskými událostmi, které průběžně připravujeme pro naše absolventy. Pro všechny návštěvníky je v průběhu celého dne připraven bohatý doprovodný program.


15. dubna 2019

Workshop: Prekariát v práci – současný stav a příklady dobré praxe

Katedra studií občanské společnosti FHS UK ve spolupráci s Centrem pro mírová studia z Chorvatska a v rámci projektu Commonfare vás srdečně zve na workshop „Prekariát v práci – současný stav a příklady dobré praxe“, který se uskuteční 15. dubna 2019 na Fakultě humanitních studií UK.


Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Mgr. Nicola Tyrpáková


Univerzita Karlova

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika

tel. 224 491 713



Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208





Jak k nám