Workshopy v centru Didaktikon

I v letošního ročníku programu Juniorská univerzita Karlova pokračuje spolupráce se vzdělávacím centrem Didaktikon. Toto centrum sídlící v Kampusu Hybernská je určeno k experimentováníobjevování a učení se hrou. Jeho hlavním cílem je vzdělávat žáky základních a středních škol heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování. Žákyně a žáci se tak stanou aktivními účastníky výuky.


Chcete nové centrum navštívit a zažít jeho atmosféru? Tak neváhejte a využijte možnosti účastnit se několika workshopů, které jsme společně s centrem Didaktikon pro účastníky programu Juniorská univerzita Karlova připravili, a to zcela zdarma! Jedná se o 5 workshopů, které jsou svým tématem zasazeny do jednotlivých zaměření programu (lékařské, společenskovědní, přírodovědné a humanitní zaměření). A na jaká témata se letos můžete těšit?


3. 10. – My versus oni: Jazyk a manipulace

17.00-18.30 hod., Didaktikon/Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1


Denně se nás někdo na sociálních sítích, na youtubových kanálech, na TikToku, v e-mailech, v reklamě, ve zprávách nebo v tištěných médiích snaží o něčem přesvědčit. Tohle přesvědčování může přerůst v manipulaci. Autor/ka textu nebo projevu se nás pokouší dotlačit k tomu, abychom si něco mysleli, abychom něco chtěli, abychom něco považovali za pravdu, za lež, za dobré, za špatné. Důležitým prostředkem, jak s námi manipulovat, je jazyk. Ve workshopu si ukážeme několik jazykových prostředků a postupů, které se při manipulaci využívají, naučíme se v nich vyznat, abychom byli připravenější manipulaci odolat.


Tento workshop se již uskutečnil.


23. 10. - Hra o čísla

17.00-18.30 hod., Didaktikon/Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1


Statistika by měla být používána k lepšímu pochopení a vyhodnocení hromadných dat. Je-li však použita zavádějícím způsobem, může čtenář uvěřit něčemu jinému, než co ukazují data. Někdy se tak stane úmyslně, jindy z neznalosti či nepozornosti. V obou případech se však dostáváme do pasti falešné statistiky. Na přednášce zboříme tato fake news - na příkladech ukážeme, jak si média, politici, ale také vědci mohou pohrávat s fakty a čísly účelovým způsobem. Popíšeme parametry, které mohou „ohnout“ hodnocení údajů až k absurditám.


Tento workshop se již uskutečnil.


7. 11. - Playing Kafka

17.00-18.30 hod., Didaktikon/Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1


Proč literární dílo Franze Kafky bezmála sto let po jeho smrti čtenáře stále fascinuje? V čem spočívá výjimečnost fikčních světů jeho románů: příběhů, postav, poetiky a jazyka? Co víme o autorově životě a tvorbě? Proč jeho dílo číst i v dnešní době? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat na základě prožitku zprostředkovaného interaktivní hrou a během následujících individuálních i skupinových aktivit.

Poznámka: notebook s sebou!


Tento workshop se již uskutečnil.


11. 12. - Mise za záchranu Supermanových schopností

17.00-18.30 hod., Didaktikon/Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1


Superman potřebuje pomoc s projektem na ochranu Země, ale k tomu potřebuje dostatek sacharidů, tuků, bílkovin, vitamínů a minerálů, aby měl dostatek energie. Cílem je se naučit, jakou roli v těle mají sacharidy, tuky, bílkoviny, vitamíny a minerály. Jak ovlivňují naše zdraví a co se může stát, pokud nějaký nutrient chybí.


Kapacita workshopu je 40 účastníků. Registrovat se můžete zde12. 12. - Antická keramika

17.00-18.30 hod., Didaktikon/Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1


Z čeho hodovali a pili staří Řekové a Římané? Jaké nádoby na přípravu jídel byste našli v antické kuchyni? Jaké bylo jejich praktické využití? A jak se vyráběli? To vše se dozvíte na workshopu Antická keramika, kde si současně osaháte repliky starých keramických nádob a třeba i nějaké originály ze sbírek Ústavu pro klasickou archeologii FF UK.


Kapacita workshopu je 40 účastníků. Registrovat se můžete zde


Poslední změna: 13. listopad 2023 11:42 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Mgr. Nicola Tyrpáková


Univerzita Karlova

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika

tel. 224 491 713Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208

Jak k nám