Program

Nový ročník programu je tady! Na co se můžete těšit?


Pondělí 10. 6. 2024 - Fakulta humanitních studií (FHS UK)


Lokalita: budova FHS UK, Pátkova 2137/5, Praha 8

Čas: 14.00 - 17.00 hod.

Téma: O přátelství na život a na smrt/Opravdové přátelství

Anotace:

Promítání vědeckofantastického snímku Bod obnovy (2023), který se kromě jiného odehrává v prostorách Fakulty humanitních studií.


Představte si, že žijete v roce 2041, kdy máte právo být po nehodě či jiné nepřirozené smrti oživeni. Stačí si jen pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti – BOD OBNOVY. Agentka Em právě dostává do rukou případ, kdy byla základní pravidla obnovy porušena. Bod obnovy oběti byl smazán a Em tak má před sebou výjimečný zločin. Strhující příběh zasazený do blízké budoucnosti, kdy technologie budou zaručovat lepší život a lidé si budou moci zaplatit jeho prodloužení (Bioscop).


Navazující WORKSHOP o přátelství na život a na smrt (povede Dr. Ondřej Váša). Kdybyste měli možnost se obnovit po autonehodě, při níž byste zemřeli, šli byste do toho? A co kdyby vám nedejbože násilně zemřel někdo blízký a měli možnost jej vrátit zpět do života, udělali byste to? Skoro jako by nebylo o čem přemýšlet, že ano? Ale co když si dva lidé ublíží a řeknou si „pro mě jsi mrtvej,“ a už spolu nikdy nepromluví? Co kdyby bylo možné se prostě „resetovat“ do chvíle před osudovou smrtí přátelství, na vše zapomenout a vrátit ztracený vztah zpět do života? A co kdybychom zašli ještě dál a podobným způsobem mohli obejít každé trauma, každou zradu, každé selhání? Pořád byste do toho ještě šli? A mělo by vůbec v takovém světě, kde by bylo možné vše vrátit a máloco by mělo delšího trvání, cenu mít přátele? Leč k věci: na společném workshopu volně přejdeme od diskuse o filmu – v kontextu oborů, které se na naší škole vyučují – k živé diskusi o našich přátelstvích: o tom, proč je v srdci každého přátelství zakletá zrada, jak se s přátelstvím pojí smrt nebo proč je každý přítel nevědomým lhářem. Otázka totiž zní i takto: co když se opravdového přátelství, po kterém zdá se všichni toužíme, ve skutečnosti bojíme?


Lektor: Mgr. Ondřej Váša, Ph.D.


Úterý 11. 6. 2024 - Husitská teologická fakulta (HTF UK)


Lokalita: budova HTF UK, Pacovská 350/4, Praha 4

Čas: 14.00 - 17.00 hod.

Téma: Čím platil Mistr Jan Hus? Pojďte poznat a vyrobit mince ze hry Kingdom Come!

Anotace:

Znáte starověká a středověká mincovní pravidla? Víte, jaké byly mince na českém území a jak se vyráběly? Seminář se zaměří na zavedení pražského groše a jeho ražbu v Kutné Hoře. Dozvíte se, proč během sta let ztrácel pražský groš svou ryzost, kolik co tehdy stálo a jak rozšířené byly čtyřrázy - drobné mince, které užíval Mistr Jan Hus a které spadají do období událostí české herní série Kingdom Come: Deliverance. A nezůstaneme jen u teorie, budete mít možnost si zblízka prohlédnout skutečné středověké mince a vlastnoručně si vyrazit repliku pražského groše a další drobné mince technologií čtyřrázu.


Lektor: Mgr. Marek Vinklát, Ph.D.


Středa 12. 6. 2024 - Farmaceutická fakulta v Hradci Králové (FaF UK)


Lokalita: budova FaF UK, budova Zahrady léčivých rostlin, seminární místnost číslo 210, Botanická ulice, Hradec Králové


Téma č. 1: Vůně apatyky, 9.00 - 12.30 hod.

Anotace:

Léčivé rostliny a léčiva přírodního původu mají své nezastupitelné místo v léčbě řady onemocnění. Přijďte se k nám s těmi nejběžnějšími seznámit. Také se naučíte, jak si připravit čajovou směs na nachlazení, hojivý měsíčkový balzám na rty a jitrocelový sirup na kašel, které si odnesete jako dárky domů.


Prosíme, přineste si přezůvky a laboratorní plášť či pracovní košili.


Téma č. 2: Zachráníte pacienta? aneb Analytická chemie formou únikové hry, 9.00 - 12.30 hod.

Anotace:

Lékaři z ambulance urgentní medicíny potřebují pomoc z analytické laboratoře. Pacient, který byl hospitalizován, užil kapsli na doplnění iontů po sportovním výkonu. Během krátké doby začal mít problémy s dýcháním, bušilo mu srdce, až nakonec zkolaboval. Zjistíte pomocí jednoduchých i instrumentálních analytických metod, jaké látky byly v kapslích, aby pacient mohl být zachráněn?


Prosíme, přineste si kalkulačku, psací potřeby, přezůvky a laboratorní plášť či pracovní košili.


Téma č. 3: Není tvar jako tvar aneb léky různých forem, 13.00 - 16.30 hod.

Anotace:

Lékové formy (např. tablety, tobolky, čípky, krémy, gely, sirupy nebo kapky) umožňují aplikovat léčivé látky na různá místa v lidském organismu. Zjistíte, jak jsou lékové formy důležité a proč by bez nich byla spousta léčiv nepoužitelná. Přijďte a dokonce si přípravu vybraných lékových forem budete moci vyzkoušet.


Prosíme, přineste si přezůvky a laboratorní plášť či pracovní košili.


Téma č. 4: Vůně apatyky, 13.00 - 16.30 hod. (stejný obsah jako Téma 1)

Anotace:

Léčivé rostliny a léčiva přírodního původu mají své nezastupitelné místo v léčbě řady onemocnění. Přijďte se k nám s těmi nejběžnějšími seznámit. Také se naučíte, jak si připravit čajovou směs na nachlazení, hojivý měsíčkový balzám na rty a jitrocelový sirup na kašel, které si odnesete jako dárky domů.


Prosíme, přineste si přezůvky a laboratorní plášť či pracovní košili.


Středa 12. 6. 2024 - 2. lékařská fakulta (LF2 UK)


Lokalita: Kampus Plzeňská, Plzeňská 311, Praha 5

Čas: 14.30 - 17.30 hod.

Téma: Klinická anatomie aneb od Básníků k Medikům

Anotace:

Chcete zažít, jaké to je být medikem? Připravili jsme pro vás fascinující přednášku na téma klinická anatomie 21. století, která vám otevře dveře do světa moderní medicíny! Čeká vás jedinečná prohlídka piteven, kde zároveň probíhá výuka pro lékaře. Prozkoumáte virtuální pitevní stůl a skutečné preparáty kostí, srdce a mozku. V doprovodu prof. MUDr. Davida Kachlíka, Ph.D. se můžete těšit na interaktivní zážitky, které vám přiblíží, jak funguje lidské tělo.


Lektor: prof. MUDr. David Kachlík, Ph.D.


Čtvrtek 13. 6. 2024 - Fakulta tělesné výchovy a sportu (FTVS UK)


Lokalita: budova FTVS UK, José Martího 269/31, Praha 6

Čas: 14.00 - 17.00 hod.

Téma: Věda v Pohybu: Sportujeme, testujeme, analyzujeme

Anotace:

Jaký je účel a důležitost testů v problematice sportovní diagnostiky? Podíváme se na přehled použitelných metod a jejich aplikaci ve sportovní praxi! Blíže si vysvětlíme spiroergometrii a wingate test dolních končetin a vše si vyzkoušíme na vlastní kůži. Následovat bude detailní rozbor dosažených výsledků a jejich využití pro další tréninkové plánování. 

.

Struktura programu:

1. Úvod a teoretický rámec:

  • Úvod do problematiky sportovní diagnostiky, účel a důležitost testů.

  • Přehled použitých metod a jejich aplikace ve sportovní praxi.

diagnostiky, účel

2. Demonstrace:

  • Spiroergometrie:

  • Krátká teoretická přednáška o VO2max, spiroergometrii a ventilačním prahu.

  • Živá demonstrace na cyklistickém trenažeru s dobrovolníkem, s komentářem a diskuzí po testu.

  • Wingate Test Dolních Končetin:

  • Vysvětlení principů Wingate testu a jeho významu pro měření anaerobní kapacity.

  • Praktická ukázka testu, s real-time analýzou výkonu a ukázkou správného postupu.

3. Komentované závěry a diskuse:

  • Po ukončení každého testu následuje detailní rozbor dosažených výsledků. Vysvětlení, co jednotlivé hodnoty znamenají a jak je možné je využít pro další tréninkové plánování.

  • Diskusní kolo, kde účastníci mohou klást otázky na výsledky, testovací proces nebo jakékoli další zvědavosti.


Lektor: Mgr. Tomáš Mika








Poslední změna: 4. červen 2024 19:06 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Mgr. Nicola Tyrpáková


Univerzita Karlova

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika

tel. 224 491 713



Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208





Jak k nám