Program

Nový ročník programu je tady! Na co se můžete těšit?


Úterý 16. 5. 2023 - FARMACEUTICKÁ FAKULTA V HRADCI KRÁLOVÉ (FaF UK)


Tento den bude věnován jen jedné fakultě, konkrétně Farmaceutické fakultě v Hradci Králové. Zvolit si můžete jedno ze dvou nabízených témat.


Lokalita: FaF UK, Zborovská 2089, Hradec Králové

Čas: 9.00 - 12.00 hod.

Program:

9.00 – 9.30 hod. - přednáška o Farmaceutické fakultě UK v HK

9.30 – 9.40 hod. - dotazy a diskuse

9.40 – 10.00 hod. - přestávka

10.00 – 12.00 hod. - praktické úlohy v laboratořích dle zvoleného tématu


Téma 1: Vůně apatyky


Anotace: Léčivé rostliny a léčiva přírodního původu mají své nezastupitelné místo v léčbě řady onemocnění. Přijďte si k nám připravit čajovou směs na nachlazení, hojivý měsíčkový balzám na rty a jitrocelový sirup na kašel, které si odnesete jako dárky domů.

Poznámka: Prosím přineste si přezůvky a plášť či košili. Po absolvování Jarní školy JUK obdržíte potvrzení o absolvování, které bude také sloužit jako případná omluvenka na Vaší střední školu.


Téma 2: Život s mikroorganismy: Dobří sluhové a zlí páni


Anotace: Mikroorganismy jsou všude kolem nás. V mnoha oblastech našeho života jsou naprosto nenahraditelné, ale v jistých situacích bychom je raději neviděli. Přijďte si vyzkoušet možnosti, díky kterým dokážeme rozpoznat hodné mikroby od těch zlých. Budete pracovat s mikroskopem, provedete stěr z bukální sliznice, budete hodnotit mikrobiální zatížení povrchů, hodnotit ATB citlivost, provádět biochemické testy či hodnotit kvalitu desinfekce rukou. Na závěr od nás obdržíte malý dárek.

Poznámka: Prosím přineste si přezůvky. Po absolvování Jarní školy JUK obdržíte potvrzení o absolvování, které bude také sloužit jako případná omluvenka na Vaší střední školu.


Středa 17. 5. 2023 - FILOZOFICKÁ FAKULTA (FF UK) a PEDAGOGICKÁ FAKULTA (PedF UK)


Tento den bude rozdělen do dvou bloků, přičemž odpoledne strávíme na Filozofické fakultě a odpoledne na Pedagogické fakultě.


Filozofická fakulta


Lokalita: budova FF UK, Ústav etnologie, Celetná 20, Praha 1, místnost C247

Čas: 10.00 – 12.00 hod.

Téma: Za krajiny do Ameriky!

Anotace: Napadlo Vás někdy, že nejen v Česku žijí Češi? Přemýšleli jste o tom, že byste si v Americe vystačili se znalostí češtiny a nepotřebovali byste vůbec mluvit anglicky? V Chicagu ve státě Illinois je to docela dobře možné. Právě tam žije vůbec největší česká krajanská komunita na světě, působí tu několik folklorních souborů, funguje sokolská jednota Tábor a česká misie. Nesmíme zapomenout ani na českou školu, kde se každou sobotu scházejí děti ze širokého okolí, aby se učily češtinu. A třešničkou na dortu je pravá česká svíčková z české restaurace a pivo Czechvar! Do Chicaga Čechoslováci migrují od poloviny 19. století a dodnes přicházejí noví.

A nejinak je tomu v jižní Americe. Tango, hovězí steak a Maradona… I Vy si vybavíte přesně tohle, když se řekne Argentina? A víte, že si v Argentině můžete popovídat česky? Nebo se dokonce zapsat na lekci češtiny a podívat se na vystoupení folklorních souborů? A když víte, kde hledat, můžete se dokonce podívat na pražské Jezulátko. Nebo se setkat s pamětníky, kteří ještě pořád nezapomněli rodnou řeč svých rodičů. Uvažovali jste někdy nad tím, že právě Argentina byla jednou z hlavních bran, kterou především na začátku minulého století přicházeli do Latinské Ameriky emigranti z Evropy – i Čechoslováci? Buenos Aires a Presidencia Roque Sáenz Peña jsou města, o kterých si budeme povídat. 

Pak bude na vás, abyste navrhli, jak ještě lépe propojit krajanské komunity se starou vlastí, jak se v tomto případě říká České republice.

Praktická část:

· návrh miniprojektu a následná prezentace – jak lépe propojit krajanské skupiny a ČR (s ohledem na jazykovou situaci, mezinárodní vztahy atd.)

· soutěž – znalostní kvíz o USA a Argentině a krajanských komunitách na základě informací z první části kurzu

Přednášející: Mgr. et Mgr. Anna JagošováPedagogická fakulta


Lokalita: budova PedF UK, Magdalény Rettigové 4, Praha 1, místnost R125

Čas: 14.00 – 17.00 hod.

Téma: Úskalí přechodu mezi střední školou a univerzitou: psychologické pojetí

Anotace: Přechod na univerzitu ze střední školy je pro mladého člověka velkou životní změnou, přináší mnoho příjemných zážitků, ale taktéž náročné chvíle. Jedná se o vstup do nového prostředí, často potřebu navázat nové kontakty, přijmout nové zodpovědnosti. Zároveň se proměňují vztahy s blízkými, ať už se jedná o rodiče či o dosavadní spolužáky. Změna prostředí a vztahů a nové akademické nároky mohou vest k nejistotě o svých schopnostech, váhání o dalším směřování, a v některých případech i k zážitkům jako je vyhoření. V přednášce a navazujívím workshopu si představíme některé psychologické výzkumy, které se náročností přechodu mezi střední a vysokou školou zabývají a poskytneme i nějaké praktické tipy, jak se na tento pozitivně očekávaný, ale náročný proces připravit.

Přednášející: Mgr. Kateřina Machovcová, Ph.D.


Poslední změna: 10. květen 2023 12:44 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Mgr. Nicola Tyrpáková


Univerzita Karlova

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika

tel. 224 491 713Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208

Jak k nám