Průběh 2. ročníku

S kladným ohlasem se setkal i další běh programu Jarní škola JUK. Možnost navštívit vybrané fakulty Univerzity Karlovy opět využilo několik desítek středoškolských studentů. Jak program hodnotí a splnil jejich očekávání?


Tentokrát si studenti mohli zvolit z více variant a vybírat mohli i z mimopražských fakult Univerzity Karlovy. Ve středu 22. 5. 2019 si tak mohli zvolit, zda se chtějí zúčastnit programu na Lékařské fakultě v Plzni nebo na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové. Čtvrteční den 23. 5. 2019 poté patřil spojení dvou pražských fakult, kdy dopoledne účastníky přivítala Pedagogická fakulta a odpolední program se poté uskutečnil na Filozofické fakultě.


Lékařská fakulta v Plzni si pro účastníky připravila program s tématem Buněčný stalking: Oplození a vývoj embrya. Studenti tak mohli na vlastní oči sledovat oplození vajíčka spermií v reálném čase, a to s použitím živých pohlavních buněk a skutečného mikroskopu. Vše bylo proloženo přednáškou na téma spermie, vajíčko, oplození, embryo. Účastníci oceňovali nejenom propojenost praxe s teorií. Spokojenost dokládá reakce jedné účastnice: „Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých informací. Vše bylo jednoduše vysvětleno, vše jsem chápala, což je důležité. Hlavně to pro mě bylo velkou motivací se na tuto školu dostat.“


Program na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové sestával hned z několika částí. Nejprve si účastníci vyslechly přednášku na téma Stavba lidského těla a metody jejího měření a poté si mohli některé metody vyzkoušet na vlastní kůži. Zjistili tak například jaké množství svalů a tuků obsahuje jejich tělo nebo jaký mají metabolický věk. Následovala exkurze do Zahrady léčivých rostlin a také exkurze dvou kateder, a to Katedry analytické chemie a Katedry farmaceutické technologie. I zde si účastníci vyzkoušeli řadu praktických činností a podívali se, co je jako případné budoucí studenty na této fakultě čeká. A co se účastníkům na programu nejvíce líbilo? „Myslím, že vše, shrnuté prezentace s přednáškami i názorné ukázky a vyzkoušení přístrojů, vstřícný přístup.“


Čtvrteční den účastníci navštívili hned dvě pražské fakulty. Strávit dopoledne na Pedagogické fakultě a odpoledne na Filozofické fakultě? Žádný problém! Pedagogická fakulta si pro účastníky připravila program na téma Přírodovědné pokusy z běžného života se zapojením senzorů. Dopoledne plné přírodovědných pokusů mělo především jeden cíl – přinést účastníkům nový pohled na zdánlivě běžné věci a děje v našem okolí. Prostřednictvím série badatelských experimentů s vodou, vzduchem, ohněm, ale i vlastním tělem se účastníkům otevřelo mnoho zajímavých poznatků i námětů k přemýšlení. Filozofická fakulta se představila s tématem Leváctví nejen v pravěku a středověku, které mělo za cíl prokázat výskyt levorukých v populaci nejstarších zemědělců v mladší době kamenné. Účastníci se krom jiného mohli také podívat na repliky archeologických artefaktů, nářadí, nástrojů a nádob. Studenti cenili především přístup všech přednášejících a také skutečnost, „že to nebyla pouze přednáška, ale že to bylo formou dialogu a pokusů.“



Poslední změna: 25. červen 2019 09:31 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Mgr. Nicola Tyrpáková


Univerzita Karlova

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika

tel. 224 491 713



Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208





Jak k nám