Společenskovědní zaměření

Program se v letošním akademickém roce opět uskuteční hybridní formou, tj. pro omezený počet účastníků prezenčně v Modré posluchárně, Celetná 20, Praha 1 a neomezeně pro veřejnost ve formě on-line přednášek. Přednášky společenskovědního zaměření se konají vždy v úterý v čase od 17.00 do 18.30 hod. Jedinou výjimkou je úvodní přednáška 5. října, která se uskuteční ve čtvrtek ve stejném čase.


26. září – Stand-up for Science: Zahájení 9. ročníku Juniorské univerzity Karlovy na Národním finále vědecké show FameLab

Úterý 17.00–19.00 hod., Fakulta humanitních studií UK, Pátkova 2137/5, Praha 8


Vůbec poprvé se uskuteční zahájení našeho programu pro všechna zaměření společně, a to v rámci Národního finále vědecké show FameLab Přivítání účastnic a účastníků se neujme nikdo jiný než rektorka univerzity prof. Milena Králíčková.


FameLab je soutěžní vědecká stand-up přehlídka, která se letos podruhé odehraje na půdě Univerzity Karlovy a v České republice proběhne již po třinácté, patří tak k nejstarším vědeckým show u nás. Rozhodně však neztrácí mladého ducha, a proto jsem nadšení, že akci bude hostit Fakulta humanitních studií, moderní a inovativní pracoviště spojující humanitní disciplíny s přírodními a lékařskými vědami.


Soutěžícím musí stačit pouze 3 minuty na to, aby dokázali vysvětlit vědecký problém a současně zaujmout odbornou porotu a diváky v sále. Nebudou to mít vůbec jednoduché – mohou spoléhat jen na své charisma a svůj výstup doprovodit pouze pomůckami, které si sami přinesou na jeviště.

Přijďte zjistit, že i věda může být zábava!


5. října – Katolická teologická fakulta – série 3 přednášek

čtvrtek 17.00–18.30 hod.


Jak se dělá světové drama aneb Roboti a Karel Čapek

Fakt: drama Karla Čapka R.U.R. se během 20. let zařadilo na světových jevištích mezi nejhranější hry. Otázka: Jak se autor píšící v češtině na téma z oblasti science fiction stane světovým dramatikem?


Přednášející:

Mgr. Klára Kudlová, Ph.D. je mnohaletou pracovnicí Akademie věd České republiky, přednáší v rámci oboru Dějiny evropské kultury na Univezitě Karlově. V poslední době se specializuje právě na problematiku spojenou s přijetím děl Karla Čapka v anglofonním světě.


Role ženy v katolické církvi

V posledních několika dekádách prochází katolická církev zásadním vývojem. Ten se mimo jiné týká i postavení žen. Jaký je současný stav a jaké jsou výhledy do budoucna?


Přednášející:

Doc. PhDr. Mireia Ryšková Dr. theol. (*1951) nejdříve studovala dějiny umění a francouzštinu na FF UK, teologii pak v Erfurtu a Pasově. Spoluzakládala Jabok, školu pro sociální pedagogiku a teologii, kde učila až do roku 2005. Od roku 2005 přednáší na KTF UK.


Carl Gustav Jung, Umění

Myšlenky švýcarského psychologa Carla Gustava Junga se opírají o jeho přímou zkušenost s aktivní uměleckou tvorbou. Maloval mandaly, vlastnoručně napsal a vyzdobil tajemnou Červenou knihu a vytesal kámen v Bollingen. Smysl a význam těchto artefaktů přiblíží uvedená přednáška.


Přednášející:

PhDr. Milan Pech, Ph.D. je historik umění a arteterapeut. Je pedagogem Ústavu dějin křesťanského umění na KTF UK v Praze a Ateliéru arteterapie na JČU v Českých Budějovicích. Odborně se soustředí na sociokulturní, politické a psychologické souvislosti umění 19. a 20. století.


10. října – Fakulta humanitních studií: Láska, jež vládne touze, „slunci a dalším hvězdám“. Motivy samoty a přátelství mezi uměním, fyzikou a vesmírným vizionářstvím

Úterý 17.00–18.30 hod.


Co má společného středověká poezie se současnou sci–fi, technologický vizionář Elon Musk s renesančním básníkem Dantem Alighierim, astrofyzika s láskou? Proč v nás pohled do nekonečných hlubin noční oblohy vyvolává údiv stejně tak jako úzkost a co ztrácíme s ústupem hvězd, jež se ztrácí v mlze světelného znečištění? Co má lhostejný vesmír společného s touhou po přátelství? Přednáška Dr. Ondřeje Váši, odborného asistenta přednášejícího filozofii umění a vědy na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, se pokusí kolem těchto otázek projít se ctí a prostřednictvím vybraných obrazů, fotografií, filmových záběrů, filozofických úryvků, básní či vědeckých milníků ukáže, že na první pohled nesouvisející věci, disciplíny a motivy – motivy, které snad ani nemohou být samy sobě cizejší – spolu niterně souvisí. Ukáže se tak, že současní technologičtí vizionáři mají k renesančním básníkům mnohem blížeji, než by si mysleli (a než by i sami chtěli), a naopak, že my sami, třeba když toužíme po opravdových přátelích, stále podvědomě hledáme ve hvězdné obloze oporu, ze které bychom chtěli vyčíst svůj příznivý osud.


Přednášející:

Mgr. Ondřej Váša, Ph.D. (*1979) vystudoval Fakultu humanitních studií (2003) a obor filozofie na Ústavu filozofie a religionistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2008), kde rovněž obhájil dizertační práci „Zwischenraum a Denkraum v kontextu motivů vznesení a pádu v obrazovém atlase Mnémosyné Abyho M. Warburga“ (2017). Specializuje se na vzájemné prolínání filozofie, umění a vědy, jeho nejvlastnějším badatelským zájmem je pak Hansem Blumenbergem formulovaná astronoetika, zaměřená na obraznost a „existenciály“ moderní astronomie a astronautiky.


17. října – Fakulta sociálních věd: Televizní práva na sportovní události

Úterý 17.00–18.30 hod.


Vývoj obchodní složky sportovních soutěží. Sportovní výkon jako zboží. Orientace médií veřejné služby v obchodní soutěži.


Přednášející:

Mgr. Robert Záruba je šéfkomentátor sportovních pořadů a vedoucí redaktor sportovních pořadů – hokej. Současně je pedagogem na katedře žurnalistiky na Fakultě sociálních věd.


31. října – Filozofická fakulta: Tajemství archeologie aneb záhada mrtvých těl z pravěku

Úterý 17.00–18.30 hod.


Nejen dánské bažiny a rašeliniště pomohly uchovat po stovky a tisíce let mrtvá lidská těla. Jen za posledních 200 let máme zprávy asi o 150 nálezech. Jsou to muži, ženy i děti. Pojďme se tedy podívat do tváře alespoň těm nejslavnějším...


Přednášející:

Doc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc. je absolventem oboru Archeologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době je docentem na Ústavu pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Jeho specializací jsou raně zemědělské společnosti a jejich ekonomické zázemí. Intenzivně se zabývá problematikou vztahu archeologie a laické veřejnosti a popularizací oboru.

Poslední změna: 25. září 2023 22:44 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Mgr. Nicola Tyrpáková


Univerzita Karlova

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika

tel. 224 491 713Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208

Jak k nám