Program


Program ke stažení zde.


Právnická fakulta: Jak potrestat teroristu?

Malá aula, 10.00 – 10.40 hod.


V roce 2017 nařízl nejmenovaný muž strom tak, aby spadl na koleje a posléze do něj narazil vlak. Chtěl způsobit škodu – na majetku a i na životech. Svůj čin zopakoval dvakrát a pokaždé na místě činu zanechal výhrůžné arabské vzkazy psané latinkou. Jaký trest si podle vás zaslouží? Změní na celé situaci něco fakt, že podle předběžných informací jde o rodilého českého občana, který se svými činy snažil vyvolat mezi lidmi obavy z muslimské migrační vlny a z páchání teroristických útoků? A že jde o muže důchodového věku?

Přednášející: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D. a Mgr. Hana Draslarová


Matematicko-fyzikální fakulta: Nominace Attentat 1942 na herní oskary: můžeš se tam dostat i ty!

Malá aula, 10.45 – 11.25 hod.


IGF na GDC, nejprestižnější ceny udělované v herním průmyslu, nejznámější bussiness konference o počítačových hrách a herních technologiích. Letos jsme byli se hrou Attentat 1942 nominovaní na IGF Excellence in Narrativity. Jaké to je sedět u stolu s herními legendami kolem vás? Přijďte si poslechnout o našem road movie, zážitcích a dojmech. Podíváme se, co všechno bylo k vidění, ukážeme si pár her z kategorie „The Best Student Game“. Uvidíte, že není nijak nereálné se poprat se světem, a zároveň vám řeknu, jak na to.

Přednášející: Mgr. Jakub Gemrot, Ph.D.


Matematicko-fyzikální fakulta: Umělá inteligence a automatický překlad

Malá aula, 11.30 – 12.10 hod.


V novinách poslední dobou můžeme číst, co zase kde udělala umělá inteligence, co dokázala, co umí, co bude umět, kolik lidí připraví o práci, kdy ovládne lidstvo a tak podobně. Za většinou těchto zpráv jsou úspěchy, kterých informatika dosáhla v posledních letech pomocí umělých neuronových sítí. Nejedná se však, jak by mohl název napovídat, o simulaci lidského mozku, ale o celkem jednoduché matematické modely, které se kdysi biologickými neurony vzdáleně inspirovaly. Na příkladu automatického překladu z jednoho jazyka do druhého, který právě díky neuronovým sítím dosáhl v poslední době velkého pokroku, si vysvětlíme, jak neuronové sítě fungují. Ukážeme si, jak lze na internetu sbírat příklady překladů a jak se s jejich pomocí neuronová síť dokáže naučit řešit tak komplexní úlohu jako je právě překlad.

Přednášející: Mgr. Jan Libovický


Lékařská fakulta v Plzni: Neuvěřitelné příběhy reprodukční medicíny

Malá aula, 12.15 – 12.55 hod.


Jak přichází na svět „dítě ze zkumavky“? Jak je možné, že někteří sourozenci jsou počati současně, přestože se narodí se v jinou dobu? Proč mají některé děti tři rodiče? A jak vypadá „kalkulačka na spermie“? Je zjevné, že reprodukční medicína 21. století zaznamenává nebývalý rozmach. Vždy s jediným cílem: pomoci rodičům k vytouženému potomkovi tam, kde se do cesty postaví zdravotní problémy. A za každým takovým problémem se skrývá silný lidský příběh. Společně si dokážeme, že děti ze zkumavky se rodí v porodnicích a jsou k nerozeznání podobné těm, které zkumavku k svému početí nepotřebují. Ukážeme si svůj život ve stádiu, které si nikdo z nás nepamatuje. Vysvětlíme si, že postupy reprodukční medicíny nejsou „hrou na Boha“ ale racionální zákroky vedoucí k léčbě neplodnosti. Dokážeme si, že kalkulačka na spermie je nástroj, jak se při výběru pohlavních buněk přiblížit postupu, který dlouho před námi vymyslela sama příroda.

Přednášející: Ing. Jan Nevoral, Ph.D.


Informační, poradenské a sociální centrum: Science slam

Malá aula, 13.00 – 14.00 hod.


Science Slam je forma popularizace vědy a výzkumu, kdy mladí vědci prostřednictvím krátkého humorného stand up výstupu představují publiku své vědecké a výzkumné projekty. Slamisté se účastní různých workshopů prezentačních dovedností, které pak mají co nejlépe využít ke svému vystoupení. Z vědců se tak stávají vlastně herci a z publika porota, která rozhoduje o nejlepších. Vítězové školních kol se pak účastní meziuniverzitní soutěže a turné po školách a dalších reprezentativních akcích po celé České republice. Mohou tak veřejnosti ukázat, že věda a výzkum mají své místo na této planetě a že se tu stále děje něco nového a zajímavého, co lze sdělit laické veřejnosti v jednoduché a zábavné podobě. Samotná prezentace trvá šest minut a není dovoleno používat audiovizuálních pomůcek. Mimo to se však kreativitě meze nekladou. Přijďte se i Vy dozvědět o novinkách z oblasti vědy a výzkumu a při tom se skvěle pobavit!

Přednášející: Nesoutěžní vystoupení slamistů z Univerzity Karlovy





Poslední změna: 26. duben 2018 15:23 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Mgr. Nicola Tyrpáková


Univerzita Karlova

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika

tel. 224 491 713



Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208





Jak k nám