Lékařské zaměření


Přednášky lékařského zaměření se v letošním akademickém roce opět uskuteční hybridní formou, tj. pro omezený počet účastníků prezenčně v Modré posluchárně, Celetná 20, Praha 1 a neomezeně pro veřejnost ve formě on-line přednášek.


7. října – Lékařská fakulta v Hradci Králové: Zdravý úsměv: Jak porazit zubní kaz a být v pohodě!

Pondělí 17.00–18.30 hod., Modrá posluchárna, Celetná 20, Praha 1


Cílem této přednášky je seznámit studenty s problematikou zubního kazu, jeho příčinami, důsledky a především s metodami prevence a správné zubní hygieny. Studenti získají praktické rady a tipy, jak pečovat o své zuby a dásně, aby předešli vzniku zubního kazu a dalších onemocnění dutiny ústní.


Přednášející:

doc. MUDr. Jakub Suchánek, Ph.D.


14. října – Lékařská fakulta v Plzni: Správná výživa a její vliv na prevenci vzniku onemocnění

Pondělí 17.00–18.30 hod., Modrá posluchárna, Celetná 20, Praha 1


Přednáška o významu správné výživy pro funkce organismu a předcházení vzniku onemocnění z pohledu preventivní medicíny a obezitologie.


Přednášející:

Prof. MUDr. Dana Müllerová, Ph.D. vystudovala Lékařskou fakultu UK v Plzni, obor Všeobecné lékařství. V letech 1992–98 absolvovala doktorské studium na téma: Rizikový zdravotně nutriční profil u mladých lidí. V roce 2010 byla jmenována docentkou a v roce 2019 profesorkou v oboru vnitřní nemoci.

Souběžně se svým působením na LFP pracuje jako lékařka v obezitologické ambulanci I. interní kliniky FN Plzeň. V letech 2013–16 byla vedoucí Ústavu sociálního lékařství LFP.

V pedagogické činnosti se věnuje pregraduální a postgraduální výuce na LFP UK, přednáší v rámci předatestačních kurzů specializačního vzdělávání v oborech Hygiena a epidemiologie a Vnitřní nemoci. Je školitelkou studentů doktorského studia, z nichž řada již svůj postgraduální doktorský titul obhájila.

Ve své výzkumné činnosti se prof. Müllerová věnuje prevenci a léčbě obezity a ochraně a podpoře veřejného zdraví. Je nebo byla členem organizačních i vědeckých výborů evropských (ECO), středoevropských (CECON) i národních kongresů o obezitě. Je autorkou či spoluautorkou řady monografií s tématy výživy, obezity.  Je členkou Kolegia děkana LF UK v Plzni, proděkankou pro rozvoj a vnější vztahy fakulty a zároveň členkou Vědecké rady LF UK v Plzni.


21. října – 3. lékařská fakulta: Postavení pacientů v českém zdravotnictví

Pondělí 17.00–18.30 hod., Modrá posluchárna, Celetná 20, Praha 1


Prezentace uvádí historické kořeny práv pacientů při poskytování zdravotní péče i historické proměny postavení lékaře. Analyzuje vliv lékařských zločinů holocaustu na posílení práv pacientů v druhé polovině XX. stolení a detailně prezentuje práva pacientů v českém systému včetně praktických příkladů.


Přednášející:

MUDr. David Marx, Ph.D. absolvoval 1. LF UK v roce 1984 a pracoval jako pediatr ve FN Královské Vinohrady v Praze (FNKV), kde získal I. a II. atestaci z pediatrie. V roce 1992 v rámci stipendia Britské rady pracoval na Universtity of Birmingham v UK. Od roku 1993 se systematicky věnuje problematice kvality ve zdravotnictví, spoluorganizoval několik projektů USAID věnovaných této problematice, pracoval jako náměstek ředitelky FNKV pro kvalitu péče a jako poradce ministrů zdravotnictví pro kvalitu. V roce 1998 během Tošovského vlády působil na MZ jako vrchní ředitel kabinetu ministryně. V témže roce spoluzakládal Spojenou akreditační komisi ČR (SAK ČR) - organizaci, která posuzuje kvalitu a bezpečí v nemocnicích a léčebnách v ČR a stal se členem Správní rady Joint Commission International (JCI), organizace provádějící mezinárodní hodnocení kvality zdravotnických zařízení. Pracoval jako konzultant v řadě nemocnic v ČR v rámci jejich přípravy k akreditaci SAK ČR i JCI.

V roce 2006 obhájil dizertační práci na téma Mimořádné události při poskytování zdravotní péče v ČR. Od roku 2003 pracuje v poradních orgánech MZ pro kvalitu zdravotní péče. Na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a vyučuje veřejné zdravotnictví a dětské lékařství. Na 3. lékařské fakultě UK vede kursy zaměřené na nácvik komunikačních dovedností pro studenty lékařství. V současnosti je ředitelem SAK ČR, konzultantem a auditorem SAK ČR a mezinárodním konzultantem Joint Commission International (kvalita zdravotní péče a bezpeční zdravotnictví). V rámci 3. LF UK působí jako proděkan pro studium a výuku a jako vedoucí Kabinetu veřejného zdravotnictví. V letech 2001–2010 předseda Akademického senátu 3. LF UK. V červnu 2010 byl ministryní spravedlnosti jmenován znalcem pro oblast řízení kvality a bezpečí ve zdravotnictví.


4. listopadu – 2. lékařská fakulta: Biologie nádorů mozku – implikace pro budoucí léčbu

Pondělí 17.00–18.30 hod., Modrá posluchárna, Celetná 20, Praha 1


Přednáška bude pojednávat o biologické podstatě nádorů centrálního nervového systému (CNS). Co víme o tom, proč a jak vznikají? Čím vším nádor v dutině lební vadí a proč není snadné poznat pacienta s nádorem mozku v časných stadiích? A proč je prognóza pacientů s maligními nádory CNS i při současných léčebných možnostech tak neuspokojivá? Klíčem pro efektivní léčbu v budoucnu je poznání molekulárně genetického pozadí nádorového bujení a pak jeho cílená léčebná blokáda. Během přednášky však bude nabídnuta také řada odpovědí na mnohem jednodušší otázky, třeba co to ten zhoubný nádor vůbec je.


Přednášející:

Prof. MUDr. Josef Zámečník, Ph.D. absolvoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, od promoce dosud pracuje v Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol v Praze. Postgraduální doktorské studium biomedicíny absolvoval v oboru Neurovědy. V roce 2006 byl jmenován docentem UK pro obor patologie a v roce 2014 jejím profesorem. Odborně se profiluje hlavně v neuropatologii (nádory a pseudotumory nervového systému, problematika farmakorezistentní epilepsie) a pak diagnostikou a výzkumem neuromuskulárních chorob. Je hlavním autorem a editorem nové celostátní učebnice Patologie pro lékařské fakulty. Publikoval více než 130 primárních odborných publikací, je spoluautorem mezinárodní učebnice Neuropathology vydané v Cambridge University Press a také autorem několika kapitol v českých i zahraničních monografiích. Od roku 2010 je šéfredaktorem časopisu Česko-slovenská patologie, je členem redakční rady mezinárodního časopisu Molecular Medicine Reports a časopisu Česká revmatologie. Opakovaně stážoval v zahraničí (Stanford University, California, USA; Baylor College of Medicine – Houston, Texas, USA; Universität Freiburg, Německo). Je nositelem několika národních i zahraničních ocenění za vědeckou a pedagogickou práci, mimo jiné ocenění Česká hlava z roku 2004.


11. listopadu – 1. lékařská fakulta: Železo v lidském těle - proč, jak a hodně či málo...

Pondělí 17.00–18.30 hod., Modrá poslcuhárna, Celetná 20, Praha 1


V lidském těle jsou zhruba 4 gramy železa. Na zeměkouli je to přitom nejhojnější prvek. Jak a proč se tento kov stal klíčovým pro život? Je to nezbytný prvek, ale pro tělo dokáže být zároveň nebezpečný. Jak se do těla dostane, k čemu ho využíváme a jak se před ním naopak chráníme? Železo je spojeno s energetikou lidského těla v mitochondriích, je nezbytné pro dělení buněk, činnost mnoha enzymů, ale nejvíce je ho obsaženo v krevním barvivu, které přenáší kyslík. S jakými nemocemi je železo spojeno, kdy ho musíme doplnit a jak se ho lze či nelze zbavit? Příběh železa od vzniku života až po moderní medicínu…


Přednášející:

prof. MUDr. Martin Vokurka, Ph.D.










Poslední změna: 5. září 2024 12:15 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Mgr. Nicola Tyrpáková


Univerzita Karlova

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika

tel. 224 491 713



Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208





Jak k nám